Česká rada pro šetrné budovy

Česká rada pro šetrné budovy (známá také pod zkratkou CZGBC – z anglického Czech Green Building Council) je členem Světové rady pro šetrné budovy (World Green Building Council) a sdružuje společnosti z různých sektorů ekonomiky. Tyto firmy spojuje společný zájem o kvalitní stavby, které podporují novou výstavbu i renovace založené na principech udržitelnosti. V České republice Rada působí od roku 2009 a všechny její aktivity směřují k naplnění cílů tzv. Vize Nula, tedy stavu, kdy budovy budou mít nulovou zátěž na životní prostředí po celý svůj životní cyklus neměly negativní dopad na životní prostředí.

Posláním CZGBC je podněcovat trh k proměně způsobů, jakým lidé navrhují, staví, udržují a provozují budovy i urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologicky i sociálně šetrné městské prostředí, které zlepší kvalitu života.

Vizí CZGBC je, aby se šetrné budovy staly standardem v České republice. Tyto budovy umožní vyšší produktivitu, nabídnou zdravé a příjemné prostředí pro své uživatele a nebudou spotřebovávat více energie, než samy vyprodukují.

Co znamená šetrná budova?

Šetrná budova je navržena tak, aby byla energeticky úsporná, ekologicky šetrná a ohleduplná k přírodním zdrojům. Klade důraz na kvalitní vnitřní prostředí, úsporné hospodaření s vodou, udržitelné materiály a principy cirkulární ekonomiky.

Díky snížení svého environmentálního dopadu prospívá nejen planetě, ale i svým obyvatelům. Během svého životního cyklu přináší dlouhodobé ekonomické úspory a zároveň vytváří zdravější a příjemnější prostor pro život i práci.

Šance pro budovy

Organizaci Šance pro budovy založila Rada společně s Centrem pasivního domu v roce 2010 s cílem vytvořit příznivé legislativní a ekonomické prostředí, které zajistí, že stavby v České republice budou udržitelné, energeticky úsporné, přizpůsobené klimatickým změnám a ohleduplné k životnímu prostředí.

Při přípravě legislativy, norem nebo podpůrných programů Šance pro budovy poskytuje institucím součinnost a expertízu široké členské základny, která čítá více než 300 firem z oblasti stavebnictví.

Čím se Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) zabývá?

Rada se věnuje širokému spektru činností, od organizace odborných seminářů a konferencí až po realizaci různých projektů a pracovních skupin zaměřených na udržitelnost.

V současnosti funguje 7 pracovních skupin: Brownfields, Hospodaření s vodou, Energie, Cirkulární stavebnictví a šetrné materiály, Zdravé vnitřní prostředí budov, Taxonomie & ESG a Timber. Náš projektový manažer, Ing. Lukáš Weiser, je členem pracovních skupin Taxonomie & ESG a Timber.

Tyto skupiny se pravidelně scházejí, aby vypracovaly nebo pracovaly na informačních materiálech, které pomáhají organizacím získávat znalosti, zavádět osvědčené postupy a sladit se se standardy ve stavebnictví.

Pracovní skupiny

Brownfields

Skupina se zaměřuje na regeneraci a revitalizaci nevyužitých a zanedbaných oblastí, s důrazem na obnovu brownfieldů – dříve zastavěných území, která již nejsou využívána nebo mohou být kontaminována v důsledku předchozích průmyslových či komerčních aktivit.

Prosazováním využívání brownfieldů oproti greenfieldům, skupina zdůrazňuje význam transformace těchto lokalit prostřednictvím šetrné revitalizace, přičemž integruje klíčová témata, jako je hospodaření s vodou, zelené střechy a eliminace tepelných ostrovů ve městech.

Upřednostňováním udržitelných řešení regenerace brownfieldů nejen snižuje urbanistickou expanzi, ale také posiluje odolnost měst a zlepšuje kvalitu životního prostředí. Zároveň se zaměřuje na otázku brownfieldů ve vztahu k certifikacím LEED, BREEAM a legislativním požadavkům.

Finální verze aktualizované Příručky pro investory při revitalizaci brownfieldů, který Rada původně vytvořila v roce 2019, má být zveřejněna začátkem března. Cílem aktualizace je rozšířit jeho dosah a zvýšit povědomí veřejné správy a samospráv o otázkách souvisejících s územním plánováním.

Hlavní aktivity a úspěchy:

  • Příprava a publikace Příručky pro investory při revitalizaci brownfieldů.
  • Spolupráce s klíčovými institucemi státní správy, včetně Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj a agentury CzechInvest.
  • Organizace mezinárodní konference Brown Goes Green, které se úspěšně zúčastnilo 220 delegátů a která vygenerovala více než 80 mediálních výstupů.
  • Podpora problematiky brownfieldů prostřednictvím vzdělávacích akcí a mediální komunikace.
  • Sledování související legislativy a příprava návrhů na odstranění překážek pro širší zavedení udržitelných řešení.

Hlavním cílem pro rok 2025 je propagace a distribuce Příručky veřejné správě a místním samosprávám. Kromě toho bude skupina dále analyzovat překážky revitalizace brownfieldů, se zaměřením na jejich praktické využití a vypracovávat návrhy na jejich odstranění. Další klíčovou prioritou je šíření Příručky prostřednictvím konferencí a mediálních kanálů všech členů.

Hospodaření s vodou

Skupina se zabývá problematikou hospodaření s vodou v budovách a urbanizovaných oblastech s cílem přispět ke zmírnění dopadů změny klimatu a vzniku tepelných ostrovů. Jejím hlavním cílem je zvyšování povědomí o této problematice a vytváření legislativního prostředí, které podpoří udržitelné nakládání s vodou v budovách.

Zaměřuje se na klíčová témata, jako je využití dešťové a šedé vody v budovách, retence srážkové vody v okolí staveb a role zelených střech a fasád. Skupina spolupracuje s různými odbornými organizacemi a ke spolupráci zve akademické instituce a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Hlavní aktivity a úspěchy:

  • Za dobu působení pracovní skupiny se Rada stala lídrem v podpoře a prosazování úsporných řešení v budovách a jejich okolí.
  • Příprava a publikace komplexního přehledu legislativních a motivačních opatření podporujících výstavbu zelených střech a realizaci energeticky úsporných technologií v budovách v evropských zemích s podobnými klimatickými podmínkami, včetně příkladů osvědčené praxe z Německa, Rakouska a Francie.
  • Příprava návrhů na úpravu legislativy pro podporu šetrného hospodaření s vodou a zelených střech.
  • Organizace seminářů a exkurzí do budov, které představují nejlepší příklady udržitelného hospodaření s vodou.
  • V červnu 2020 byla publikována příručka Efektivita a přínosy zelených střech, načež byl u kulatého stolu za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce představen návrh legislativních změn na podporu účinných řešení úspor vody. V červnu 2021 následovalo navazující jednání zaměřené na vyhodnocení pokroku v implementaci těchto změn.
  • Publikace studie Ekonomika využití šedé vody, která byla vydána koncem roku 2021.
  • Aktivní propagace důležitosti hospodaření s vodou v médiích, přičemž v roce 2020 vzniklo na toto téma 169 mediálních výstupů.

Hlavní cíle a priority pro rok 2025 zahrnují odstranění výjimek z poplatků za srážkovou vodu a zlepšení nakládání s odpadními vodami v budovách a jejich okolí. Dalším důležitým bodem je vzdělávání sdružení vlastníků jednotek a bytových družstev v oblasti udržitelných iniciativ.

Energie

Pracovní skupina se zaměřuje na zlepšení legislativního prostředí, zefektivnění podpůrných programů a vzdělávání odborníků, zejména v oblasti energetické účinnosti budov, při zajištění šetrnosti vůči životnímu prostředí, uživateli i investorovi.

Mezi klíčové aktivity patří tvorba návrhů úprav a komentářů k legislativním předpisům, včetně transpozice evropských směrnic o energetické náročnosti budov (EPBD) a energetické účinnosti (EED). Pracovní skupina spolupracuje s aliancí Šance pro budovy, která poskytuje znalosti a zkušenosti členů Rady a důvěryhodné podklady pro jednání s klíčovými institucemi.

Hlavní aktivity a úspěchy:

  • Vývoj a spuštění online aplikace pro benchmarking energetické spotřeby v budovách: uspornabudova.cz.
  • Příprava a publikace příručky Informace o energetickém managementu a BIM v praxi, která se věnuje tématům energetického managementu, energetické náročnosti a efektivního provozu budov.
  • Organizace vzdělávacích seminářů pro provozovatele budov a diskusních setkání pro odbornou veřejnost s cílem ovlivňovat příslušné předpisy a navrhovat jejich znění.
  • Přispívání k regulaci technických systémů, řízení a automatizace prostřednictvím spolupráce na legislativních návrzích a jejich projednávání s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími relevantními subjekty.
  • Definování požadavků na elektromobilitu na úrovni budov v souladu s normami EPBD pro nové i stávající objekty.
  • Spolupráce s odborníky na BIM při podpoře implementace a provozu BIM modelování ve stavebnictví.
  • Vývoj hodnotících indikátorů pro chytrá města ve spolupráci s UCEEB pro využití Ministerstvem pro místní rozvoj.

Hlavní cíle pro rok 2025 zahrnují zahájení širší diskuse o renovačních pasech a průkazech energetické náročnosti budov, identifikaci překážek a přínosů a vypracování doporučení pro jejich efektivnější využití. Skupina si klade za cíl zapojit zainteresované strany do dialogu a prosazovat metodické úpravy, které zjednoduší procesy a zlepší praktickou implementaci. Hlavním cílem zůstává podpora transpozice EPBD4 prostřednictvím komentářů a konzultací. Dále skupina plánuje organizovat webináře s aktuálními informacemi o průběhu integrace EPBD4 do české legislativy.

Cirkulární stavebnictví a šetrné materiály

Hlavním cílem pracovní skupiny je přeměna českého stavebnictví na plně cirkulární a ekologicky šetrné odvětví.

Cirkulární výstavba klade důraz na úsporu primárních surovin prostřednictvím opětovného využití vybraných stavebních prvků a upřednostňování druhotných surovin a materiálů z obnovitelných zdrojů. U zabudovaných výrobků musí být zajištěna garantovaná kvalita a minimální dopad na životní prostředí.

Hlavní aktivity a úspěchy:

  • Podpora tvorby nové legislativy a ekonomických nástrojů zaměřených na snížení množství stavebního odpadu ukládaného na skládky.
  • Vytvoření informační microsite setrnematerialy.cz na podporu využívání udržitelných materiálů a efektivní nakládání s odpady v zastavěném prostředí. Cílem je poskytovat informace o implementaci nejen energeticky úsporných řešení, ale také těch, která jsou kvalitní, odolná a šetrná k životnímu prostředí.
  • Členství v pracovní skupině při Ministerstvu průmyslu a obchodu zaměřené na plnění cílů stanovených ve strategickém dokumentu Politika druhotných surovin České republiky pro období 2019–2022.
  • Návrh předpisů pro stanovení kritérií u vybraných komodit (např. beton, cihly) za účelem jejich pře klasifikace z odpadu na vedlejší produkt.
  • Podpora naplňování strategie Cirkulární Česko 2040, zejména v oblasti využití demoličního odpadu.

Hlavní cíle pro rok 2025 zahrnují stanovení standardů pro logistiku přesunu materiálů k dalšímu zpracování a opětovnému využití, a to na základě pozition paper vypracovaného společností Saint-Gobain. Skupina si klade za cíl uspořádat dva webináře recyklační akademie ve spolupráci s UCEEB, přispět k projektu ReBuilt mapováním stavebních platforem a podporovat povědomí o udržitelném betonu a výrobcích s obsahem recyklátu. Dále je cílem sestavit studie, které představí příklady osvědčených postupů v oblasti opětovného využití a recyklace materiálů.

Zdravé vnitřní prostředí budov

Česká rada pro šetrné budovy se jako jediná organizace v České republice, věnuje komplexní problematice zdravého vnitřního prostředí budov. Pracovní skupina prostřednictvím synergie odbornosti svých členů nabízí jedinečný pohled na kvalitu vnitřního prostředí ve všech jeho aspektech a svojí činností přispívá k jeho zlepšování tak, aby se stalo standardem ve všech budovách. Cílem je poskytovat optimální řešení vnitřního prostředí budov, které bude prospěšné pro člověka i pro životní prostředí ať už ve školách, kancelářích nebo domovech.

Hlavní aktivity a úspěchy:

  • Vytvoření webu zdravabudova.cz, který představuje všechny aspekty zdravého vnitřního prostředí. Zaměřuje se na uživatele budov a vliv vnitřních podmínek na jejich výkon, kreativitu, schopnost učení a celkové zdraví.
  • Dlouhodobé odborné partnerství pro kategorii Zdravá kancelář v soutěži CBRE Art of Space (dříve Zasedačka roku). Pro zajištění objektivního hodnocení účastníků byl vytvořen komplexní systém kritérií, který je průběžně zdokonalován v souladu s vývojem oboru.
  • Zahájení projektu Zdravá škola, jehož cílem je zlepšit kvalitu vnitřního prostředí ve školách v Česku. Projekt zvyšuje povědomí o vlivu zdravého vnitřního prostředí na pohodu a zdraví žáků i učitelů.
  • Prosazení a úspěšná realizace úpravy dotačního programu v rámci projektu Zdravá škola tak, aby zahrnoval i řešení pro zlepšení akustiky a kvality osvětlení.
  • Příprava a spuštění webu zdravaskola.cz na podporu zdravého vnitřního prostředí ve školách.
  • Zvyšování povědomí o výhodách certifikace WELL pro kvalitu vnitřního prostředí prostřednictvím vzdělávacích seminářů a komentovaných prohlídek budov s certifikací WELL, včetně mediální podpory tohoto tématu.

Hlavní cíle pro rok 2025 zahrnují pokračování vzdělávací akademie se zaměřením na hotely, sledování transpozice EPBD4 z pohledu kvality vnitřního prostředí a zvyšování povědomí a zapojení do PR aktivit souvisejících s ESG a zdravým vnitřním prostředím.

Taxonomie a ESG (environmentální, sociální a správní řízení, anglicky Environmental, Social, and Governance)

Hlavním úkolem skupiny je vytvořit interpretaci taxonomie a definovat její specifické aspekty na národní úrovni. Taxonomie je klasifikační systém, který stanovuje kritéria pro ekonomické aktivity sladěné s cestou k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a širšími environmentálními cíli mimo oblast klimatu. Tento rámec bude sloužit jako základ pro dosažení širšího konsenzu mezi zainteresovanými stranami ohledně konkrétních pravidel pro hodnocení souladu s požadavky taxonomie.

Mandát skupiny zahrnuje propojení poznatků z mezinárodní scény s požadavky a potřebami účastníků trhu na národní úrovni. Prostřednictvím Evropské regionální sítě rad pro šetrné budovy může skupina čerpat zkušenosti z jiných zemí a využít je k vytvoření metodického průvodce. Cílem je sjednocené porozumění, přijetí společného přístupu a hodnotících kritérií a zjednodušení procesu pro investory a bankovní sektor.

Timber

Skupina se zaměřuje na podporu udržitelné dřevostavby v České republice prostřednictvím řešení výzev v odvětví, zlepšování vzdělávání a podpory odpovědného využívání dřeva ve stavebnictví. Usiluje o zlepšení standardů, zvyšování povědomí a posílení spolupráce mezi klíčovými aktéry v oboru, aby se dřevo stalo klíčovým materiálem udržitelné výstavby.

Hlavní aktivity a úspěchy:

  • Realizace studie Incien, která zkoumá způsoby maximálního využití dřeva prostřednictvím cirkulárních strategií, minimalizace odpadu a recyklace. Studie si klade za cíl snížit emise a podpořit udržitelnost v dřevozpracujícím průmyslu.
  • Příprava a publikace brožury Budoucnost dřevostaveb. Tento dokument slouží jako základ pro formování směru a priorit v oblasti dřevostaveb.

Hlavním cílem pro rok 2025 je podpora vzdělávání a osvěty v oblasti dřevostaveb, vyvracení běžných mýtů a odstraňování překážek v tomto odvětví. Skupina se zaměří také na sběr dat a studií pro další hodnocení a rozvoj. Usiluje také o sjednocení standardů a legislativy, aktivní účast na konferencích a organizaci vzdělávacích akcí pro odborníky i širokou veřejnost. Prioritou zůstává spolupráce na projektech podporujících rozšíření a rozvoj využití dřeva. Díky těmto aktivitám se Pracovní skupina pro dřevostavby zavazuje posilovat roli dřeva v udržitelné výstavbě a podporovat inovace v českém stavebním sektoru.

ZEO Homes a CZGBC

ZEO Homes je hrdým a aktivním členem České rady pro šetrné budovy, kde se podílí na podpoře udržitelných dřevostaveb v České republice.

Jelikož i nadále prosazujeme výhody dřeva jako klíčového stavebního materiálu, zveme vás ke sledování této série, ve které se hlouběji ponoříme do dokumentu Budoucnost dřevostaveb – prozkoumáme klíčové poznatky, aktuální trendy a inovativní řešení, která formují budoucnost udržitelného stavebnictví.

Zůstaňte s námi – další díl již brzy!

Obsah článku

Copyright 2024 ZEO - All rights reserved.

Terms and conditions

Privacy